Menu

Działka dziadka działkowicza

24 grudnia 2016 - 4+, Wszystkie
Działka dziadka działkowicza

wiek: 4+
autor: Katarzyna Bogucka
wydawnictwo: Widnokrąg

Latem roku 2016 ukazała się bardzo interesująca pozycja Wydawnictwa Widnokrąg. Książka autorstwa Katarzyny Boguckiej opowiada o tym, co mieszkańcom miast pozwala odetchnąć w upalne dni, poczuć się jak na wakacjach i spędzić czas w gronie rodziny, czyli o wyjeździe na działkę. Brzmi banalnie, jednak już po kilku stronach można się przekonać, że jest to historia zabawna, pełna ciekawostek oraz praktycznych porad.

Katarzyna Bogucka, sama będąc mamą, już od dawna tworzy ilustracje nie tylko bliskie dzieciom (m.in. Lokomotywa, M.O.D.A., Wytwórnik kulinarny), lecz także przeznaczone dla dorosłych odbiorców (czasopisma Twój styl, Wysokie Obcasy, Przekrój, Zwierciadło), a jej prace zostały wielokrotnie docenione przez jurorów rozmaitych, również zagranicznych konkursów. W przypadku najnowszych prac autorki bez problemu można rozpoznać jej charakterystyczny styl i cieszyć się kolorowymi, dynamicznymi rysunkami.

Książka opowiada o dziadku, który w dużym mieście pełnym spalin i warkotu silników znalazł swój azyl. Mowa oczywiście o działce, która jest dosyć duża („jak przy blokach dwa podwórza”), przez co wymaga wkładu pracy wielu członków rodziny. Tym sposobem poznajemy kilka pokoleń, które chętnie wypełniają przydzielone obowiązki i jednocześnie czerpią przyjemność ze spędzanego wspólnie czasu. Jako że historia płynie z ust kilkuletniej dziewczynki, wszystko opisy są niezwykle lekkie i naturalne, a elementy, które na dorosłych nie robią wielkiego wrażenia (szopa z kolekcją narzędzi, różnorodność wyhodowanych przez dziadka warzyw i owoców), zdają się mieć ogromne znaczenie i budzą pozytywne emocje. Całość skupia się na takim przedstawieniu działkowych aktywności, aby były one jak najbardziej atrakcyjne dla młodego odbiorcy, który w pieleniu grządek oraz zbieraniu plonów widzi tylko nudę i przykry obowiązek. Na kilku ostatnich stronach znajdziemy praktyczne porady mówiące o tym, jak suszyć zioła czy owoce, w jaki sposób przygotować przetwory i soki, co zrobić, żeby cieszyć się świeżymi produktami przez cały rok oraz jakie proste potrawy można z nich przygotować. Pomocna jest też ściągawka przedstawiająca kalendarzyk sezonu warzywnego i owocowego.

Sam tekst jest rymowany. Jego prostota na pewno przypadnie do gustu najmłodszym, nie jestem jednak pewna, czy starszym dzieciom wyda się on wystarczająco zajmujący. Autorka skupiła się głównie na prostych rymach i wyliczankach, które są bardzo oczywiste – niejednokrotnie przyłapałam się na pewności co do słowa, które zakończy kolejny wers.

Ilustracje Katarzyny Boguckiej są jak zwykle stworzone przy pomocy kilku wybranych przez nią barw i utrzymane w charakterystycznym dla autorki stylu. Żywe kolory oraz graficzna forma sprawiają, że całość jest bardzo dynamiczna i interesująca. Fani prac Boguckiej z pewnością będą zachwyceni.

Działka dziadka działkowicza to pozycja idealna na lato. W obecnych czasach, kiedy ciężko oderwać dzieci od tabletów i smartfonów, może okazać się nieocenioną pomocą w przekonaniu najmłodszych, że zabawa na powietrzu nie musi być nudna. Świetnym elementem książki, chyba moim ulubionym, są porady dotyczące przygotowywania przetworów oraz instrukcje tworzenia własnego ogródka na balkonie, co udowadnia, że każdy może znaleźć swój kawałek zieleni, nawet w zatłoczonym mieście. Co można przygotować z malin? Jak ususzyć bazylię? Kiedy zbierać mirabelki? Odpowiedzi na te i inne pytania każdy ciekawski czytelnik znajdzie w tej właśnie książce, a przy okazji będzie się świetnie bawić.

Dodaj komentarz