Menu

Mat i świat

25 grudnia 2016 - 7+, Wszystkie
Mat i świat

wiek: 7+
autor: Agnieszka Suchowierska
wydawnictwo: Krytyka Polityczna

Nagroda literacka Polskiej Sekcji IBBY zawsze przypada książkom wyjątkowym. Tym razem również tak się stało – nagroda Książki Roku 2015 przypadła pozycji z wydawnictwa Krytyka Polityczna, ciekawej i zaskakującej opowieści autorstwa Agnieszki Suchowierskiej pod tytułem Mat i świat.

Historia zaczyna się zwyczajnie – mały pluszowy miś zostaje wyprodukowany w chińskiej fabryce. Nasz bohater nie jest jednak zwykłą zabawką, od momentu swoich „narodzin” rozpoczyna obserwację otaczającego go świata i poznaje rządzące nim prawa. Autorka opisała najważniejsze wydarzenia z podróży Mata (bo tak ma na imię niedźwiadek) oraz poruszyła wiele trudnych, lecz istotnych kwestii. Na mniej niż 60 stronach poznajemy między innymi sytuację chińskich dziewcząt pracujących w fabryce, kulturę ludzi mieszkających w Egipcie i codzienność polskiej rodziny z Białegostoku, a wszystko to opisane w bardzo prosty sposób, z rozbrajającą szczerością Mata. Miś z niesamowitym optymizmem oraz otwartością przyjmuje wszystko, co go spotyka, nawet jeśli los nie jest dla niego zbyt łaskawy – nie traci nadziei, bo wierzy w przyjaźń i miłość oraz w to, że w końcu odnajdzie swoje szczęście. W wielu sytuacjach niedźwiadkowi towarzyszy poznany jeszcze w Chinach szczur o imieniu Artur. Jest on postacią, która przez całą książkę objaśnia nam trudne zwroty umieszczone na dole strony. Bardzo podoba mi się ten zabieg, ponieważ podczas czytania możemy skupić się z dzieckiem na nieznanych wcześniej słowach i poszerzyć wiedzę w łatwy, przyjemny sposób. O ile bardzo podoba mi się pomysł z zapoznaniem dzieci z realiami, w których żyją inni ludzie, to nie do końca odpowiada mi sposób, w jaki zrobiła to autorka. Ciągłe wyraźne ukazywanie różnic pomiędzy bogatymi a biednymi tworzą między nimi przepaść, a stereotypowe zachowania tych pierwszych oraz powtarzanie w kółko słowa „biedny” we wszystkich możliwych konfiguracjach, powoduje duży niesmak.

Ilustracje autorstwa Tomasza Kaczkowskiego są urocze, ale nie przesłodzone, dzięki czemu świetnie pasują do klimatu historii. Zarówno okładka, jak i wnętrze książki są bardzo dobrze rozplanowane, tworzą przejrzystą i spójną całość.

Dla młodszych dzieci Mat i świat będzie przygodą pełną wzlotów i upadków małego misia, a dla starszych opowieścią z przesłaniem. Polecam zapoznanie się z tą pozycją, bo bez wątpienia jest to wyjątkowa publikacja, z której, przy pomocy rodziców, dzieci mogą wyciągnąć wiele dobrego.

Dodaj komentarz