Menu

Raz, dwa, trzy…

25 grudnia 2016 - 1+, 2+, 6_m-cy
Raz, dwa, trzy…

wiek: 6 m-cy, 1+, 2+
autor: Joanna Bartosik
wydawnictwo: Widnokrąg

Nie od dziś wiadomo, że najmłodsi potrzebują książek tak samo jak czytające dzieci. Z interesującą propozycją dla maluchów wyszło wydawnictwo Widnokrąg, które ma na swoim koncie interesującą serię przeznaczoną właśnie dla nich. Joanna Bartosik, w każdej z dwudziestostronicowych tekturowych pozycji przedstawia wielobarwny świat pełen obrazów i dźwięków tym, którzy swoją przygodę z literaturą dopiero zaczynają.

Raz, dwa, trzy – patrzymy to pierwsza z trzech książeczek stworzonych przez autorkę. Na sztywnych kwadratowych kartach znajdziemy proste, kontrastowe ilustracje utrzymane w biało-czaro-żółto-czerwonej kolorystyce, a jako że małe dzieci lubią przyglądać się twarzom, w usta, oczy i nosy wyposażono nawet kość, słońce, piorun czy liście. Dodatkowo ciągła zmiana mimiki na obrazkach sprawia, że są one ciekawsze i przykuwają uwagę na dłużej.

Kolejną książką z serii jest Raz, dwa, trzy – słyszymy, w której pojawiają się wyrazy dźwiękonaśladowcze pozwalające malcom na rozwijanie zmysłu słuchu. Gaworzące dziecko z chęcią posłucha rodziców czytających „hau hau” pieska jadącego na rowerze, „stuk puk” kolorowych dzięciołów czy „bul bul” płetwonurka otoczonego rybami, co stanie się inspiracją do tworzenia własnych słów i nazywania tego, co dzieje się wokół nas.

Ostatnia część to Raz, dwa, trzy – mówimy, najbardziej zaawansowana spośród trzech. Książeczka przeznaczona dla dzieci powyżej drugiego roku życia kryje w sobie krótkie, zabawne rymowanki rozwijające mowę oraz uczące uprzejmości. Cały tekst składa się z prostych zwrotów grzecznościowych typu „Dzień dobry, kochane bobry”, „Cześć, chciałbym cię zjeść” czy mojego ulubionego „Poproszę ciasteczko za trzy grosze”. Wielokrotne przeglądanie stron i wracanie do ulubionych ilustracji pomoże zapamiętać, w jaki sposób powinny wysławiać się młode damy oraz dżentelmeni, co niewątpliwie ma ogromne znaczenie na tym etapie rozwoju i może mieć wpływ na przyszłe zachowanie dziecka.

Joanna Bartosik stworzyła serię idealną dla maluchów w różnym wieku. Dzięki jej ilustracjom oraz trafionym tekstom każdy rodzić może zapewnić dziecku rozrywkę i naukę na poziomie odpowiednim dla jego potrzeb. Obrazki są wesołe, kolorowe i idealnie obrazują to, co autorka chciała przekazać. Myślę, że wspólne przeglądanie całego zestawu książek przyniesie mnóstwo śmiechu, a maluchy nawet nie odczują pracy, jaką wykonują, spędzając czas na lekturze.

Dodaj komentarz