Menu

Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie

23 stycznia 2017 - 6+, Wszystkie
Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie

wiek: 6+
autor: Malina Prześluga / Jaga Słowińska
wydawnictwo: Tashka

Jedna z najnowszych pozycji wydawnictwa Tashka to urocza i zaskakująca opowieść napisana przez Malinę Prześlugę, autorkę wielu znanych i docenianych książek (m.in. Ziuzia, Ziuzia i coś niezwykłego, Bajka o włosie Patryku, Bajka i Majka, Bajka o starej babci i molu Zbyszku oraz Dziób w dziób). Humorystyczna historia opatrzona ilustracjami Jagi Słowińskiej z pewnością zachwyci najmłodszych oraz stanie się dla nich inspiracją.

Rumaka Romualda poznajemy już na samym początku, gdyż bohater wyjawia przyczyny tytułowego rozczarowania i przedstawia bajkowe schematy, które z jego punktu widzenia wyglądają nieco inaczej, niż mogłoby się wydawać. Szybko okazuje się, jak ważną rolę w każdej opowieści odgrywa wierzchowiec – zawozi dzielnego rycerza do celu, ciągnie karetę księżniczki czy przedziera się przez wszelkie przeszkody. Niestety, nikt bohaterskich rumaków nie docenia, a wręcz pomija. Na szczęście Romuald otrzymuje niespodziewaną szansę, ponieważ z oddali słychać wołanie o pomoc, a w okolicy brak jakiegokolwiek śmiałka odzianego w lśniącą zbroję. Co dzieje się potem? Warto przekonać się samemu.

Sposób, w jaki autorka snuje opowieść, jest niezwykle lekki i pełen wdzięku. Wartka akcja, humor oraz przesympatyczny główny bohater sprawiają, że trudno oderwać się od przygód rumaka. Prześluga łamie bajkowe schematy, zamienia funkcje postaci, w miejsce charakterystycznych elementów wprowadza inne i przekręca wydarzenia tak, że z pewnością rozbawią one nie tylko młodego czytelnika. Oczywiście, humor i uroczy bohater to nie wszystko – tekst pokazuje również, że każdy z nas może dokonać heroicznego czynu oraz że nie warto porównywać się do innych. Autorka przypomina, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju i na swój sposób wyjątkowy, a w życiu pojawiają się momenty, w których wszystko może odwrócić się o sto osiemdziesiąt stopni. Romuald, wiedziony chęcią zostania wspaniałym bohaterem odkrywa, że nie ma nic złego w normalności.

Książkę nie tylko miło się czyta, ale też ogląda. Ilustracje Jagi Słowińskiej nadają opowieści bajkowego klimatu. Nasycone kolory oraz geometryczne kształty sprawiają, że oprawa graficzna jest niezwykle dynamiczna, a specyficzny podział tekstu idealnie pasuje do całości.

Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie to kolejna wyjątkowa pozycja wydawnictwa Tashka. Oprawa graficzna w połączeniu ze wspaniałym tekstem sprawia, że jest to książka zasługująca na miejsce w domowej bibliotece. Opowieść bawiąc, uczy, nadaje wyjątkowości codziennym wydarzeniom oraz pokazuje, że warto być sobą w każdej sytuacji, bo w najmniej oczywistym momencie możemy odkryć drzemiący w nas potencjał. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać.

Dodaj komentarz