Menu

Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze

23 stycznia 2017 - 8+, Wszystkie
Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze

wiek: 8+
autor: Grzegorz Leszczyński / Agata Dudek i Małgorzata Nowak
wydawnictwo: Tamaryn

Codziennie czytamy, rozmawiamy, piszemy i słuchamy wypowiedzi rozmaitych osób. Nierzadko stykamy się z niewłaściwymi użyciami słów, a kiedy sami nie jesteśmy pewni ich poprawności, sięgamy po słownik lub po prostu zastępujemy je innymi. W przypadku dzieci sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana – zasób słownictwa najmłodszych intensywnie się powiększa, dlatego niezwykle ważnym jest, by budować go w sposób poprawny i świadomy. Młodzi czytelnicy często trafiają na przeszkody w postaci nieznanych wyrazów, nie zawsze mając szansę na wyczytanie ich znaczeń z kontekstu lub zasięgnięcie porady u osoby dorosłej. W 2016 roku Polska Sekcja IBBY przyznała główną nagrodę za ilustracje Agacie Dudek i Małgorzacie Nowak, autorkom odpowiedzialnym za grafikę książki Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze. Ta pozycja autorstwa profesora Grzegorza Leszczyńskiego może okazać się ogromną pomocą w odkrywaniu i rozumieniu otaczającego nas świata, a nawet samych siebie.

Profesor Grzegorz Leszczyński na co dzień wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Pełni również funkcję kierownika Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej, napisał wiele książek (Literatura i książka dziecięca: słowo, obiegi, konteksty czy Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko) oraz przygotował liczne wybory baśni i wierszy dla najmłodszych czytelników (Polskie baśnie i legendy, Baśnie z całego świata). Najnowszą pozycją jego autorstwa jest Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze wydana przez Wydawnictwo Tamaryn.

Na początek warto wspomnieć o formie książki. Nie bez przyczyny może się ona kojarzyć ze słownikiem, jednak lepszym określeniem byłby raczej poradnik lub przewodnik, bo właśnie taką rolę przyjmuje – pomaga dzieciom zrozumieć, odnaleźć właściwą drogę w interpretacji i radzi, jak się do tego zabrać. Na pierwszych stronach znajdziemy kilka słów od autora, w których wyjaśnia on okoliczności i powody powstania pozycji oraz tłumaczy, jak wiele słowa znaczą oraz jaką niosą ze sobą odpowiedzialność. Pośród wybranych przez Grzegorza Leszczyńskiego wyrazów znajdziemy nie tylko te sprawiające trudność, lecz także takie, których używamy na co dzień z pełną świadomością. Ale czy potrafimy tak naprawdę powiedzieć czym są i co oznaczają? Przy każdym ze słów autor zamieścił definicję, kilka wybranych przez siebie cytatów (również z wielu nowych, uwielbianych przez dzieci książek), w których dane słowo zostało zastosowane w różnych kontekstach, krótki i zabawny wierszyk oraz miejsce na wpisanie własnego komentarza. Dzięki przekazywaniu informacji w tak różnorodny i ciekawy sposób, wymagający od czytelnika uwagi oraz zaangażowania, nie można uznać tej książki za nudny słownik, a nawet ciężko oderwać się od lektury.

Duże znaczenie w tym przypadku ma oprawa graficzna. Układ tekstu, zastosowane fonty, neonowe kolory i fantastyczne ilustracje to strzał w dziesiątkę. Zarówno grafiki poprzedzające każdą literę alfabetu, jak i te, przy których trzeba odgadnąć, jakie słowo przedstawiają, to zasługa Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak, które w pełni zasługują na pochwałę. Wykorzystane przez nie geometryczne kształty idealnie wpisały się w charakter książki i tworzą z nią spójną całość.

Jedyne, co można w przypadku mówienia o Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze zrobić, to gorąco polecić każdemu czytelnikowi, zarówno małemu, jak i dużemu. Nie mam wątpliwości, że każdy znajdzie wewnątrz tego wspaniałego poradnika wiele wartościowych informacji, odkryje w znanych sobie słowach coś więcej i być może spojrzy na otaczający świat oraz samego siebie bardziej świadomie niż przedtem.

Dodaj komentarz